Naprawa parowozu Px48 1756

„Działacze TPKŚ „BANA” pracowali od rana do późnych godzin wieczornych, by parowóz pojawił się na torach jak najwcześniej. I zgodnie z ich oczekiwaniami Px48-1756 wrócił na trasę w sobotę 8. września.”

Źródło: Głos Powiatu Średzkiego, 13.09.2017

Parowóz Px48-1756 przez ostatnie kilkanaście lat stanowił trzon parku pojazdów trakcyjnych Średzkiej Kolei Powiatowej. Wobec faktu, że kolej nie posiadała żadnej lokomotywy spalinowej dużej mocy, która mogłaby go zastąpić po wycofaniu z ruchu w połowie 2014 roku.

Wobec braku wykonawcy gotowego podjąć się naprawy podwozia parowozu, Towarzystwo Przyjaciół Kolejki Średzkiej „BANA” w latach 2015-2017 wykonało niezbędne prace własnymi siłami. Prace obejmowały kompleksową regenerację łożysk układu biegowego, naprawę układu centralnego smarowania, naprawę armatury kotła, sprężarki powietrznej, wymianę instalacji elektrycznej i szczegółową weryfikację stanu technicznego pozostałych podzespołów parowozu. 

Dzięki staraniom pracowników i wolontariuszy TPKŚ parowóz wrócił „pod parę” we wrześniu 2017 r. i od tego czasu obsługuje rozkładowe pociągi „retro” na linii kolejowej Środa Wlkp. Miasto – Zaniemyśl, każdego roku wykonując przebiegi rzędu 3000 km. Zdobyte podczas prac doświadczenie działacze TPKŚ „BANA” wykorzystują z powodzeniem przy realizacji innych prac, zarówno przy parowozach jak i innych pojazdach kolejowych.